Dom parterowy to tylko jedna kondygnacja. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby był on bardzo przestronny, zwykle jednak taki dom okazuje się kosztowny w budowie i utrzymaniu, dlatego większość inwestorów wybiera inną opcję – dom z poddaszem. Czy jest to rzeczywiście korzystne rozwiązanie?

Na jakiej działce ma stanąć dom?

Biorąc pod uwagę takie same metraże, dom z poddaszem da się postawić na dużo mniejszej działce. Skromniejsza parcela to niższy koszt inwestycji, nie trzeba też tak bardzo ograniczać powierzchni ogrodu, bo zabudowa nie zajmuje prawie całej działki. Natomiast w sytuacji, gdy inwestor posiada sporych rozmiarów działkę, wybór projektu zależy już od innych czynników: wygody, preferencji do co aranżacji wnętrza oraz kosztów eksploatacji. W ofercie projektyzwizja.pl jest wiele domów jedno- i dwukondygnacyjnych, dzięki czemu łatwo znaleźć coś odpowiedniego.

Ze schodami czy bez?

W domu z poddaszem użytkowym muszą być schody. To wprawdzie tylko jedno piętro, ale dla osób starszych i schorowanych będzie to duży problem. Przy małych dzieciach bieganie z góry na dół przez cały dzień również może dać się we znaki, nie mówiąc już o kwestiach bezpieczeństwa – schody muszą zostać odpowiednio zabezpieczone, tak aby maluchy nie zrobiły sobie na nich krzywdy.

Organizacja przestrzeni mieszkalnej

Zarówno dom parterowy, jak i z poddaszem, mogą mieć dowolny metraż. Warto jednak mieć na uwadze, że bardzo dużą przestrzeń wcale nie tak prosto urządzić, by była ona naprawdę komfortowa. Tak jak w domu z poddaszem głównym minusem są schody, tak w domu parterowym wielkim wyzwaniem są ciągi komunikacyjne. W obszernym domu ciężko rozmieścić pokoje tak, by dało się uniknąć długich i szerokich korytarzy, więc ostatecznie sporą część powierzchni marnuje się właśnie na organizację przejść między pomieszczeniami – najlepiej sprawdzają się domy parterowe do 150 m2.

Który dom kosztuje mniej?

Dom parterowy średnio wychodzi drożej o kilkanaście procent, ale wszystko zależy od konkretnego projektu, zastosowanych materiałów oraz rozwiązań technologicznych. W domu parterowym bardzo ważna jest izolacja dachu – przy tym samym metrażu budynków ma on większą powierzchnię, a to przez niego ucieka spora część ciepła.