Gdy urządzasz mieszkanie dla siebie, sprawa jest prosta. Powinno odpowiadać Twoim potrzebom i wizualnie trafiać w Twój gust. Gdy w grę wchodzi aranżacja stworzona z myślą o najemcach, jest to bardziej skomplikowane. Jak przeprowadzić ten proces, by bez problemu znaleźć najemców i zacząć czerpać zysk z inwestycji? Podpowiadamy.

Urządzanie mieszkania na wynajem:

  • Praktyczna aranżacja mieszkania pod wynajem

  • Neutralna stylistyka mieszkania na wynajem

  • Drogie meble i materiały wykończeniowe

Praktycznie i ze smakiem – idealne mieszkanie pod wynajem

Nawet jeśli Twoja przestrzeń mieszkalna jest zapełniona pamiątkami, ozdobami i innymi bibelotami, w mieszkaniu na wynajem postaw na minimalizm. Nie każdy ceni sobie maksymalistycznie urządzone wnętrza, a półki zapełnione ozdobami to dla wielu po prostu bałagan albo gwarancja uciążliwego sprzątania.

W mieszkaniu na wynajem szczególnie istotna jest również funkcjonalność, która okazuje się korzystna i dla najemcy, i dla wynajmujących. Lokatorzy bez problemu znajdą miejsce na wszystkie swoje rzeczy i poczują tak, jak w domu. Ty natomiast nie będziesz martwić się tym, że zmienią wyposażenie na własną rękę, marnując Twoją ciężką pracę i ewentualnie powodując jakieś szkody. Praktycznie urządzoną nieruchomość łatwiej też utrzymać w czystości, co oszczędzi Ci nieprzyjemnego sprzątania po wyprowadzce aktualnych lokatorów.

Neutralna stylistyka mieszkania na wynajem

Urządzając wnętrze dla siebie masz prawo do odrobiny szaleństwa, a nawet do zmieniania koncepcji co roku. Przy mieszkaniu na wynajem taka strategia się nie sprawdzi. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na neutralną, ponadczasową bazę aranżacyjną, którą lokatorzy samodzielnie ocieplą wybranymi przez siebie dodatkami.

W mieszkaniach pod wynajem doskonale sprawdza się chociażby styl skandynawski, który wpisuje się w gust wielu współczesnych użytkowników. Dodatkowo, cechuje się neutralną kolorystyką, oszczędnością formy i minimalizmem, a zatem zapewnia mieszkańcom duże pole do popisu w kwestii dodatków aranżacyjnych. Doskonale wygląda zresztą nawet bez żadnych ozdób – jako schludna i praktyczna przestrzeń, która jest na dodatek łatwa do utrzymania w czystości.

Czy warto inwestować w drogie meble i materiały wykończeniowe?

Już sam zakup mieszkania na wynajem to obecnie ogromny wydatek. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rynek pierwotny czy wtórny, musisz liczyć się koniecznością wyłożenia nawet ponad 10 000 zł za 1 m² powierzchni, co jest ogromną kwotą – tak przy płatności gotówkowej, jak przy kredytowaniu zakupu. Nie powinno zatem dziwić, że zależy Ci na ograniczeniu wydatków i jak najszybszym doprowadzeniu nieruchomości do stanu, w którym może zacząć generować zysk.

Porady dotyczące urządzania wnętrz mieszkań pod wynajem wskazują najczęściej na to, że do lokalu o takim przeznaczeniu nie opłaca się kupować drogich rzeczy, bo i tak zostaną zniszczone przez lokatorów. Chociaż jest w tym ziarno prawdy, pragniemy przedstawić Ci drugą stronę medalu.

Droższe meble i materiały wykończeniowe cechują się zazwyczaj wyższą jakością niż te oferowane w niskich cenach. Tym samym wykazują większą odporność na uszkodzenia powstające podczas standardowego, codziennego użytkowania. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że nie będą wymagać odświeżenia czy wymiany już po roku, lecz wytrzymują kilka czy kilkanaście lat – a przy kilkukrotną zmianę lokatorów.

Chociaż w krótkiej perspektywie oznacza to konieczność wydania dużej kwoty na start, może przynieść sporą oszczędność w przyszłości. Będzie ona zresztą dotyczyć nie tylko pieniędzy, ale również czasu. Remonty i dopasażanie mieszkania wyłączają je z użytku na jakiś czas, a gdy nie jest ono wynajęte, przynosi straty zamiast zysków. Warto rozważyć to zatem w takiej perspektywie.

Jeśli wciąż nie możesz się zdecydować na to, jak urządzić taką przestrzeń, zdaj się na pomoc profesjonalistów, takich jak np. pracownia projektowania i realizacji wnętrz KODO. Specjaliści zaproponują optymalne rozwiązanie, a następnie wprowadzą je w życie, nie angażując Cię w ten proces i mieszcząc się idealnie w założonym budżecie. Tobie pozostaje już tylko odebranie kluczy do gotowego wnętrza i znalezienie nowych lokatorów, szukających przytulnej i wygodnej przestrzeni do życia.